4 tipy pro Vánoce bez výčitek
Jsou pro vás Vánoce symbolem shonu, deprese, přejídání a nikoliv duševní pohody? Pak letos nejspíš opět přiberete. Zkuste se podívat na pár rad, které by vám mohly tyto svátky zpříjemnit...
Aniž jsme se nadáli, máme tu další Vánoce. Svátky radosti, štěstí a pohody. Pokud si právě klepete na čelo a ptáte se: Kde je ta radost a pohoda?, pak je tento článek určen právě vám. Je totiž dost velká pravděpodobnost, že letos opět přes Vánoce něco přiberete, propadnete depresi a na Nový rok si budete opět dávat předsevzetí o hubnutí. Pojďme se tedy podívat na Vánoce trochu jinak.
Pravý význam Vánoc by měl být čistě duchovní. Jde o to zrelaxovat se, užít si přítomnosti svých bližních, vychutnávat vánoční atmosféru, a případně někoho obdarovat dárkem, který mu zaručeně udělá radost. Takto vidím Vánoce já.
1) Nestresujte se tolik
Bohužel pro mnoho lidí se Vánoce staly symbolem materialismu, spěchu, stresu a deprese. Uklidit, napéct 80 druhů cukroví, navařit, nakoupit dárky, stát v nekonečných frontách, prodírat se davy lidí nebo třeba mít stres a honičku v zaměstnání, jelikož je přece konec čtvrtého kvartálu. STOP!!!
Všechny tyto podněty vám z krásných Vánoc zaručeně udělají peklo. Letos už asi nestihnete všechny následující rady, ale aspoň se nad nimi můžete zamyslet a případně je zakomponovat do svých příštích a následujících Vánoc. Jak se tedy Vánoce dají strávit v dobré duševní pohodě a bez stresu?
V prvé řadě se zamyslete nad pravým významem Vánoc. Nejde o to nakoupit nejdražší dárky nebo si na ně dokonce půjčovat. Nečekejte za ně adekvátní dárky nazpět. Někteří lidé se dokonce cítí podvedeni, když dostanou nazpět méněcenný dárek a cítí k obdarovanému zášť. Stejně tak nakupování a shánění dárků v poslední chvíli, ve výprodejích, ve frontách a v přecpaných nákupních centrech vám zaručeně způsobí stres. Pokud chcete být v klidu, sbírejte nápady po celý rok. Zapisujte si, co kdo říká, nebo co vás napadne. Pak jen stačí nahlédnout a ihned víte, čím dotyčného obdarovat (a to nejen k Vánocům).
Dárky nakupujte (nebo vyrábějte) s dostatečným předstihem. Vyhnete se tak davovému šílenství, a pokud nakupujete přes internet s dovážkou, tak navíc trochu odlehčíte přepravcům, pro které jsou (díky nám ostatním) tyto svátky čirým zlem.
2) Úklid berte jako pohybovou aktivitu
Pokud doma udržujete pořádek po celý rok, pak vás žádné velké "gruntování" nečeká. Pokud ne, tak to berte jako vítanou pohybovou aktivitu. Navíc máte možnost protřídit své věci a udělat v nich pořádek. Možná v nich najdete i něco, co by se mohlo hodit někomu jinému a vám to akorát zabírá místo. Udělejte dobrý skutek a darujte nepotřebné věci lidem, které potěší. Obzvláště před Vánoci je plno sběrných akcí pro lidi v nouzi, dětské domovy či zvířecí útulky. Stačí jen trochu zapátrat. Takový úklid vás jistě potěší a pozvedne i na duši.
3) Když už se chcete přejíst čehokoliv, tak jednorázově
Posledním (a u vás asi nejočekávanějším) tématem je cukroví a přejídání se o svátcích. Na to mám asi jedinou otázku. Proč to děláte? Pokud si umíte odpovědět, pak znáte i příčinu, kterou lze tedy jednoduše odstranit. Pokud máte hodně cukroví a musíte ho sníst (aby snad nepřišlo na zmar), tak ho prostě nepečte tolik! Rozdejte ho přátelům i nepřátelům. Budete mít radost z obdarování nebo si ušetříte práci s pečením.
Nedějte cukroví příliš brzy před Vánoci. Chápu, že se musí nechat trochu odležet, ale jeho postupným uzobáváním ke kávě už v průběhu prosince nebo listopadu pak dojdete k tomu, že budete muset péct další várku znovu. Připravte si tedy pouze základ a finální dokončení nechte až na poslední dny před Vánoci. Podtrhnete a doplníte tak skvěle vánoční atmosféru. Není nic vánočnějšího, než linoucí se vůně cukroví z trouby u pohádek a zdobení stromečku.
4) Pokud zobete cukroví měsíc, tak v něm nahraďte suroviny
A co nahrazení některých složek v cukroví za zdravější? Ano, je to možné, a pokud pro vás Vánoce trvají od začátku prosince do konce ledna, tak i nutné. Co čím nahradit nechám na odbornících. Na internetu je hromada receptů na zdravé cukroví. Můžete například nahrazovat cukr ovocem nebo medem, mouku drcenými ořechy, čokoládu kakaem apod.
Pokud však pro vás trvají Vánoční svátky pouze dva dny (jako pro mě) pak mám pro vás skvělou zprávu. Dodržujete-li ve všech ostatních dnech zásady z knihy (a nemáte-li zdravotní problémy typu alergie či cukrovka), tak se můžete přecpat tradičním cukrovím až k prasknutí a nepřiberete! Zvýšíte pouze nárazově svou hladinu inzulínu, která se dá při navrácení ke správné stravě opět rychle do pořádku. V takových případech si na "náhražkovém" cukroví určitě tolik nepochutnáte.
Přeji vám všem krásné prožití Vánočních svátků a hodně duševní pohody.