Další faktory, které ohrožují vaši vnitřní rovnováhu
Zajímá vás, jaké další faktory mohou kromě rychlé změny stravovacích návyků, rozhodit vaši střevní mikroflóru? Na co dalšího si dávat pozor a čemu se vyvarovat, abyste své střevní mikroflóře neuškodili a nepodpořili ve střevech kolonie škodlivých bakterií? Odpověď naleznete v dnešním článku.
V minulém článku, jsem vám psal něco o střevní mikroflóře a o neustálém boji, který ve vás den co den probíhá mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi. Upozornil jsem vás i na první faktor, který dokáže střevní rovnováhu rozhodit. Tím faktorem je rychlá změna stravovacích návyků.
Dnes na toto téma navážu, protože to má co dočinění s trávením, se zažívacími potížemi a celkově s vaší imunitou. Ač se to možná nezdá, tak tyto aspekty jsou při hubnutí více než důležité.
Pokud totiž nemáte všeobecně v pořádku trávení, tak jak jinak chcete, aby se do vás vstřebaly ty prospěšné živiny a látky, které jste nově do svého jídelníčku zařadili? Vzduchem? Pokožkou? Nitrožilně? To asi ne, že... ツ
Správné trávení je
základ, na kterém se dá stavět. Posílená imunita pak celkově podpoří váš nový
životní styl a dodá vám sílu nesejít z cesty, třeba zrovna z důvodu
nemoci, která dokáže veškeré plány pěkně zhatit.
Pojďme se tedy rovnou
podívat, co může vaši vnitřní rovnováhu rozhodit:
Strava
Prvním faktorem je nevhodná strava. Pokud konzumujeme převážně potravu, která podporuje škodlivé bakterie, pak také logicky budou tyto bakterie více prosperovat a převažovat. Oslabíme si tím imunitu a můžeme si tak přivodit různé alergie, autoimunitní a třeba přímo i rakovinová onemocnění.
Do takové rizikové stravy můžeme zařadit hlavně samostatnou konzumaci potravin, které podléhají hnilobě. Tj. masa, vnitřnosti, vejce a všeobecně řečeno živočišné zdroje potravy. Neberte to, ale prosím kategoricky tak, že tyto zdroje potravy jsou špatné a není dobré je konzumovat. To ne. Jen je potřeba je správně kombinovat a jíst uváženě. Pak si s nimi střevní mikroflóra v pohodě poradí a nebudou ve vás zahnívat. (Zásady kombinování naleznete v knize nebo v připravované V.I.P. zóně)
Mimo tyto živočišné zdroje sem také samozřejmě patří veškeré ostatní potraviny, které jsou třeba již z části zkažené. Ty byste neměli jíst vůbec. Takové to odkrajování místy nazelenalých fleků a následná konzumace toho, co po odkrojení zbylo, nemá za následek jen rozhození střevní mikroflóry, ale je to hazard se zdravím všeobecně. Ne vždy je plíseň vidět na první pohled. Chudáci vaše játra, pokud to děláte!
Další potraviny, které dokáží vychýlit vaši vnitřní rovnováhu, jsou ty uměle
zpracované. V těch vadí hlavně chemické složky tělu cizí a také
konzervanty a barviva.
Věk
Dalším faktorem, který mění poměry ve střevní mikroflóře je věk. S věkem bohužel nic nenaděláme. Střevní mikroflóra je regulována mimo jiné tělními tekutinami, jako jsou sliny, žaludeční kyseliny, žluč, pankreatická šťáva apod. a také schopností regenerace (obnovy) střevní stěny. Tyto všechny faktory spolu s věkem bohužel oslabují. Tělo celkově vysychá a schopnost obnovy slizničních buněk a tudíž i celkově střevní výstelky samozřejmě klesá. Dochází tak k přirozenému úbytku dobrých druhů bakterií.
Toto je sice nevyhnutelné, ale nemusíme se s tím rozhodně jen nečinně smířit. Tomuto neblahému stavu můžeme čelit právě vhodnou stravou a správnou životosprávou. Navíc můžeme také přímo podpořit kolonie prospěšných bakterií užíváním nebo konzumací probiotik. O tom ale bude řeč až v příštím článku.
Zatím tedy zůstaňme u faktu, že s rostoucím věkem se užitečné bakterie přirozeně vytrácejí a nadvládu přebírají ty špatné.
Léčiva
Dalším, v pořadí již třetím důležitým faktorem, který ve velkém působí na střevní mikroflóru a její rovnováhu, jsou paradoxně léčiva. Patří mezi ně antibiotika, imunosupresiva, cytostatika ale i chemoterapeutika nebo i hormonální preparáty apod.
Tyto léky většinou nerozlišují "kdo je kdo" a pobíjí prostě všechny hlava nehlava. Pak už je jen otázkou, které ze zlikvidovaných řad mikroorganismu se doplní jako první. Přirozeně tomu jde jít naproti a urychleně můžeme doplnit ty správné a prospěšné bakterie. Opět zde mluvím o probiotikách.
Pozn.: Dříve tomu tak nebylo, kvůli obavě z potlačení účinku antibiotik, ale nyní už se doporučuje brát probiotika s určitou časovou prodlevou zároveň s antibiotiky. Dojde tak k rychlejšímu doplnění prospěšných bakterií.
Ostatní
Dalšími faktory, které ovlivňují vnitřní rovnováhu a které bych tu jen pro úplnost zmínil, jsou alkohol, stres, pohyb, anebo třeba infekce. Jak tyto faktory na střevní mikroflóru působí, už asi dokážete odhadnout sami a není třeba to nijak komentovat.