Jak sestavit přiměřený cvičební plán?

01.02.2017

Chystáte se začít cvičit a nevíte, jestli je váš tréninkový plán dobře koncipovaný? Odpověď možná naleznete v dnešním článku...

Dnes si vezměme na paškál jeden z vašich nejčastějších dotazů. Žádáte mě o názor na následující super akční plán, který jste si sami sestavili. Všeobecně většinou vypadá nějak takhle: 

Hned na první pohled je jasně vidět, že jste knihu buď ještě nečetli, nebo jste jí četli, ale špatně ji pochopili. Určité nadšení a odhodlání je jistě na místě, ale všeho s mírou. Pokud jste nikdy necvičili, tak tohle je opravdu přestřelené jak fyzicky, tak psychicky. Proč?

Za prvé se soustředíte na cvičení, které zase není až tak podstatné a opomíjíte stravu, která dělá 80% vašeho snažení. Zřejmě jste podlehli všeobecně rozšířenému mýtu, že pokud chcete zhubnout, musíte více cvičit. Dobrá. Pokud se nad tím logicky zamyslíte, tak podle tohoto názoru platí, že čím více cvičíte, tím více hubnete. Ale co se stane, když narazíte na svůj limit a nemůžete už dále zvyšovat tréninkové dávky? To přestanete hubnout? Nebo se zaseknete na takové váze, kterou jste měli v okamžiku, kdy jste si přestali více cvičit? Dotaženo do absurdna vlastně můžete zvyšováním dávek hubnout a hubnout, až zmizíte úplně. No tak. Tomuhle snad sami nevěříte.

Druhý problém vidím ve špatně zvolených pohybových aktivitách. Pokud máte větší nadváhu, tak si běháním zničíte kolena. Fitness centrum je jistě dobrá volba, ale záleží na tom, co tam půjdete dělat. Pokud absolvujete nějaký program, který bude respektovat jak váš stav, tak vaší kondici, tak OK. Jakmile tam ale půjdete bezhlavě zvedat nějaká závaží a neuděláte přitom ani obyčejný dřep, klik, či přítah na hrazdě, tak jsou to zbytečně vyhozené peníze. Věřte, že doma si s vlastním tělem a případně nějakými pomůckami zacvičíte lépe. Důležitější je technika a kvalita provedení před kvantitou.

Třetí kolizi tohoto systému vidím v jeho neudržitelnosti. Tento zbytečně přehlcený a ambiciózní cvičební plán vyžaduje také ambiciózního člověka, který už se umí donutit ho dlouhodobě (nejlépe do smrti) dodržovat a hlavně MÁ NA TO ČAS! Tím vás samozřejmě nechci podceňovat ani urazit, ale jelikož se snažíte zhubnout, tak vaše dosavadní schopnost odříkat si a dodržovat určité stravovací zásady asi nejsou tou nejsilnější stránkou vaší osobnosti. To ale neznamená, že se jimi stát nemohou. Jen to chce čas, vytrvalost a občas i nějaký ten donucovací prostředek (třeba trest za nesplnění). Také je důležité myslet na adekvátní odpočinek a regeneraci. Pokud si nechcete něco natrhnout tak se před cvičením rozehřejte. Protažení patří až na konec cvičení a ne na začátek!


Pokud bych to tedy měl nějak shrnout, tak přehnaně ambiciózní cvičební plán není to pravé ořechové. Přinese vám akorát zklamání, rozčarování a obviňování sama sebe (nebo sebe samého) z neschopnosti ho dodržovat. Sestavte si proto takový plán, který budete schopni plnit, který vás bude bavit, budete mu fyzicky stačit, a na který budete mít čas i chuť. Návody a inspiraci máte v knize, takže se stačí vrátit ke kapitole o cvičení nebo si počkat na videa. Rozumné je rozdělit tréninky i podle období. V letním období je určitě lepší pohyb venku, než někde v upocené posilovně. Během zimy jsou zase vhodnější disciplíny jako běh na lyžích, bruslení a posilovna, před během po zledovatělém chodníku. Snažte se o rozmanitost pohybu. Jednostranná zátěž vám devastuje tělo.

Nerad bych, aby z tohoto článku vznikl dojem, že odsuzuji pohyb. Naopak. Pohyb je velice důležitý z pohledu zdraví, vitality a duševní pohody. Nejedná se však o stěžejní prvek v oblasti hubnutí, ale pouze o podpůrnou aktivitu. Správně zvoleným pohybem podpoříte růst svalové hmoty nebo zpevnění těch částí těla, které po zhubnutí vypadají ochable. Jistě jste už někdy viděli na někom plandat kůži a musíte uznat, že ten člověk paradoxně vypadal lépe a zdravěji, když byl tlustší. Svou snahu tedy spíše zaměřte na úpravu jídelníčku a pohyb si užívejte v takové míře, která je pro vás únosná a mírně motivační. Dávky si zvyšujte pozvolně a preferujte spíše kratší a intenzivnější cvičení než mírné a zdlouhavé. Je velice důležité před a po cvičení zvolit správnou stravu. Pokud tak neučiníte, tak při samotném cvičení spálíte pouze část toho, co jste před cvičením zkonzumovali.

Sportu ZDAR ツ