Jíst levně neznamená jíst blbě
Také žijete v představě, že všechno levné je špatné? Máte omezený rozpočet na jídlo a kupujete kvůli tomu potraviny s náhražkami? Zkuste se spolu semnou dnes zamyslet kde má cenu šetřit a kde nikoliv...
Často se mi scházejí emaily s podobnou tématikou, která se točí okolo jídla. Ti z vás, kteří jste byli z dřívějších dob nebo od jiných autorů zvyklí na různé omezení, speciální jídelníčky a dietní režimy, nyní tápete. Nevíte co si počít s tou neuvěřitelnou svobodou, kterou se vám snažím v knize předat.
Můžete jíst prakticky většinu toho, co vám život nabídne. Slyším ale ze všech stran, že s malým rozpočtem jste nuceni jíst podřadné a náhražkové potraviny místo těch kvalitních drahých. JE TO MÝTUS A NESMYSL. Hned vám vysvětlím proč.
Nebudu zde popírat, že biopotraviny a kvalitní potraviny jsou dražší. Tak to prostě zatím je a s tím nic neuděláme. Jenže na druhou stranu i z méně nákladných potravin lze připravit opravdu skvělá jídla. Nemusíte jíst panenku, stačí vám v mnoha případech levnější hovězí zadní. Tuňáka nebo lososa nahraďte amurem, okounem nebo treskou. Zelenina také nestojí rance peněz. A pokud je rozdíl mezi vejcem od slepice v kleci a vejcem od slepice z volného chovu 3 koruny, tak si rád tuto sumu připlatím.
Bohužel je v našich končinách vidět jasný trend, kdy chceme na všem ušetřit a to i za cenu zkaženého zdraví. Vznikly a vznikají pořady a kuchařky, kde se nahrazují původní suroviny nějakým levným šmejdem, jenom aby to bylo levnější. Resp. nahrazujeme už tak špatnou surovinu ještě horší. Těžko se mi zapomíná na šok, který ve mně vyvolaly chipsy z kuřecích kůžiček, bramboráky z tvrdého chleba nebo smažák z hrnku udělaný během chvilky v mikrovlnce. Po takových věcech nejen že moc neušetříte, protože rozdíl mezi původní surovinou a náhražkou je v řádech pár korun, ale ještě si zaděláte kromě obezity na další problémy (žlučníkový záchvat, plísně, zácpa atd.).
Nemám nic proti tomu obětovat čas a jídlo si připravit s chutí doma a levněji než bych ho koupil ve formě polotovarů bohatě nadopovaných éčky v obchodě. Ale musím u toho přemýšlet a pochopit tu vlastní podstatu toho, proč to vlastně dělám. Pokud svépomocí vyrobím přesně to, co si mohu v té samé (ne-li lepší) kvalitě jednoduše koupit a ušetřit tak dvě hodiny vaření, pak je vlastní výroba holý nesmysl a mrhání časem i energiemi. Pokud si však vyrobím vlastní přepuštěné máslo nebo koupím celou rybu a bezezbytku jí zužitkuji na filety, polévku a třeba ještě tataráček, pak to smysl má.
Někdy také platíte zbytečně navíc za práci druhých. Jídlo z běžné restaurace si přece zvládnete připravit také. Ušetříte jak na jídle, tak na spropitném či dalších poplatcích zahrnutých v jídle.
Pokud tedy chcete na jídle šetřit, šetřete na těch pravých místech.
Jídlo by mělo být jednoduché, výživné a chutné. Pokud si každé jídlo přelijete dochucovadly (omáčka, kečup, tatarka), zbytečně ho dále prodražujete a navíc tím urážíte kuchaře (ať už jste to vy osobně nebo někdo jiný). Jídlo má mít čistou chuť po hlavní ingredienci zpovzdálí podpořenou zbytkem ingrediencí a sem tam nějakou bylinkou, či kořením. Nic víc. Není třeba vařit vysokou gastronomii. Na tu si opravdu raději někam zajděte.
Sami vidíte, že jíst levně v žádném případě neznamená jíst blbě. Stačí se nad tím jen trochu zamyslet a ne se bezhlavě pouštět do receptů, které přispívají ke vzniku mnoha chorob a problémů. Není pak divu, že vlivem posedlosti v honbě slev a levných věcí se ve výsledku stále řadíme na první místa ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Šetřit je správné, ale vždy s rozumem a na správných místech.