Kdy ukončit hubnutí?

15.02.2017

Dali jste si za cíl zhubnout? Jak ale zjistíte, že už jste shodili dost? Nechcete-li se dostat až do bodu, kdy vám bude mizerně a nebudete ve své kůži, přečtete si pro inspiraci dnešní článek...

Možná si myslíte, že otázka v nadpisu je zcela zbytečná. Vždyť přece chcete být hubení, jak nejvíc to jen jde, ne?

Pokud uvažujete tímto způsobem, jste odsouzeni k nekonečnému hubnutí. Nikdy nebudete spokojeni a šťastni. Budete se hnát a hnát, až dostanete buď infarkt, nebo se stanete hubnoucím fanatikem. Ani jedno ani druhé pro vás není přínosem. V životě byste měli být hlavně šťastní a ne se po přímce času pohybovat mezi vytyčenými mantinely až do hrobu. Život vám proteče mezi prsty a s hrůzou zjistíte, že jste podstatnou část života věnovali pouze hubnutí na úkor jiných (lepších) věcí.

Vypozoroval jsem přímo na sobě jednu fantastickou vlastnost těla. Umí samo nalézt svou ideální váhu. Musíte jen pozorně naslouchat signálům, které vám dává.

Bolí vás klouby, záda nebo se zadýcháváte do schodů? Pak vám asi nemusím říkat, že jsou to typické příznaky pro nadváhu. Každý známe i další signály spojené s vyšší hmotností. Jak to ale vypadá, když už máte podváhu?

Můžete mít třeba studené ruce a nohy. Jdou na vás častěji mdloby nebo se cítíte vysílení a úplně bez života. Máte oslabený imunitní systém, zažívací problémy, svalovou slabost atd. Takže jistě uznáte, že zde také není o co stát.

Cílem tedy je: NECHAT TĚLO DOJÍT DO TAKOVÉHO STÁDIA PŘEMĚNY, KDY SE BUDETE CÍTIT NEJLÉPE.

Není potřeba ho násilně tlačit do dalšího extrému. Bude to na vás vidět a budete nešťastní. Místo toho své tělo začněte poslouchat a žijte s ním v souladu. Vraťte ho zpět do rovnováhy. Dopřejte si ten luxus dostat se do bodu, kdy už nebudete chtít ještě více zhubnout, protože se už cítíte skvěle. 

A jak na to?

Vím, že rada: "poslouchejte své tělo" zní příliš všeobecně, ale rozhodně se mi zdá tento přístup daleko přínosnější, než nějaké tabulky či nereálná předsevzetí. Pozorujte, jak se cítíte v určitých fázích hubnutí. Doporučuji si vést pocitový deník. Pokud budete stále pozorovat příznaky, kvůli kterým jste začali hubnout, pak stále pokračujte. Pokud však již tyto příznaky zmizí a budete se naopak DLOUHODOBĚ cítit špatně (zase z druhého konce - podváha), pak zkuste trochu povolit v úsilí. Zjistěte, jestli jste právě neminuli svůj ideální stav. Pokud ano, pak vám gratuluji. Nyní můžete dopilovat vše ostatní. Vyměňte tuk za svaly, zpevněte pohublé části těla, prostě vylepšete svůj obraz v zrcadle (pokud je to třeba a chcete to).

I když je při hubnutí hmotnost jen vedlejší údaj, využijeme ji v tomto případě jako orientační bod. Svaly jsou těžší než tuk, takže se vlivem následné transformace a ladění vašeho těla budete pohybovat v určitém rozmezí okolo této váhy. Podstatné však je, že už víte, kde máte svůj střed (ideální váhu) a kde je vám fajn a jste ve své kůži. Budete pak mít to výsostní právo říct, že už dál hubnout nechcete a nepotřebujete. Stačí si tak váhu jen udržet a životní kapitolu o hubnutí můžete konečně uzavřít a hodit za hlavu. 

Věřte, že tento pocit nelze ničím nahradit.