Bod zlomu - aneb když nemůžeš, přidej víc…

12.11.2017

Zná to určitě každý z vás. Třeští vám hlava, ale musíte ještě dokončit nějaký neodkladný úkol. Venku prší a je zima, ale vy máte jít podle plánu běhat. Už měsíc dodržujete určitý jídelníček, ale ocitnete se na oslavě plné lákavých pochutin. Bolí vás už celý člověk, ale máte udělat ještě poslední sérii sklapovaček. Takové situace se v našich životech vyskytují dnes a denně. Podlehnete, nebo se vzepřete nepříznivým podmínkám a dáte to?  

Jak se s takovou situací vypořádáváte, do jisté míry předurčuje i vaši budoucí úspěšnost (třeba zrovna v předsevzetí zhubnout). Vzorec vašich návyků a myšlení se kopíruje do ostatních oblastí života. Jaké je kouzlo vítězů a úspěšných, kteří nepodlehnou? A jak se z jejich přístupu můžeme poučit i vy?

Proces výzvy

Ať už v životě děláte cokoliv, tak každý proces (předsevzetí, úkol, změna, výzva, proměna apod.) má 3 hlavní fáze, kterými si prochází drtivá většina lidí.


1. Fáze - Nadšení

Předpokládám, že jste zažili tu euforii a počáteční nadšení, když už se k něčemu konečně dokopete nebo když začínáte něco nového. Energie a nápady z vás jenom srší, nemůžete se dočkat dalšího dne, cvičení, výzvy nebo seance. Nadšení roste exponenciálně a v danou chvíli myslíte, že zvládnete úplně všechno. Je téměř nemožné vás zastavit v rozletu.

2. Fáze - Vystřízlivění

V této fázi nadšení prudce opadá. Začínáte vidět danou problematiku realisticky. Vyskytují se první problémy (které jste předtím neviděli), první překážky a pochybnosti ohledně toho co děláte, nebo jiné výsledky, než jste čekali. Slabší jedinci svůj "boj" vzdávají již v této fázi. Trochu silnější povahy zůstanou na této úrovni o trochu déle, ale nikam dál se už neposunou. Jsou hnáni setrvačností nebo strachem, co by tomu řeklo okolí, kdyby selhali tak brzo. V této fázi se také často objevuje první bolest, deprese, zklamání, litování se a skepse. Právě v tomto stádiu se láme chleba a 80 % lidí to vzdá, ukončí, podlehne nebo sami sobě přestanou věřit, že na to mají. Jen ti nejsilnější se přehoupnou do třetí fáze.

3. Fáze - Bod zlomu

Bod zlomu je nejklíčovější událostí v celém procesu. Je vysoká pravděpodobnost, že pokud se k němu dostanete a překonáte ho, tak nejspíš dosáhnete svého cíle. Bod zlomu má každý někde jinde. Někdy přijde nečekaně a někdy o něm víte už dopředu. Při každé změně svých zažitých vzorců vystupujete ze své komfortní zóny. A právě překonání bodu zlomu značí, že vaše bývalá komfortní zóna byla trochu rozšířena.


Tajná přísada vítězů

Vzpomínám si na jeden rozhovor se špičkovým sportovcem, který při otázce kolik dělá sklapovaček, odpověděl, že neví. Vždy totiž začíná počítat 10 opakování až od té chvíle, kdy si myslí, že už neudělá ani jednu. Jednoduše geniální přístup, který respektuje jak naslouchání svému tělu, tak filozofii - když nemůžeš, přidej víc...

Těch 10 sklapovaček (resp. přístup ke cvičení) ho o třídu odděluje od jeho soupeřů. Stejně tak večerní pozápasový tréning odděluje Jaromíra Jágra od ostatních hokejistů. Špičkový obchodník se neustále vzdělává a stará se o své klienty, když ostatní obchodníci už to v 17:00 v práci zapíchli a šli koukat na televizi. A myslíte, že vrcholový maratonec nepůjde běhat, když venku prší a je hnusně? Každý z těchto lidí dělá něco navíc. Opakovaně překonávají bod zlomu, nechuť, bolest, pohodlnost nebo strach. Tak dlouho, dokud neposunou své hranice a nové věci se pro ně stanou lehčími a přirozenějšími. Neustále se tak cíleně posouvají kupředu. Krůček po krůčku.

Opomenu-li talent a štěstí, tak to je právě ten přístup, který dělá dle mého názoru vítěze vítězem a úspěšné lidi úspěšnými. A z jejich příkladu se dá rozhodně čerpat inspirace.

Techniky k překonání bodu zlomu

Z výše uvedeného je tedy jasné, že stěžejní je dostat se co nejrychleji z fáze vystřízlivění přes fázi bodu zlomu. Právě v tomto přechodu vám může pomoci třeba trenér, spolu-hubnoucí partner či skupina, správně vystavěný plán, zhodnocení dosažených výsledků nebo připomenutí původní motivace.

Znám to moc dobře z vlastní zkušenosti. Je velice jednoduché dostat se z fáze jedna do fáze dvě. Stačí k tomu v podstatě i pouze nějaká prkotina, které odfiltruje vaše počáteční nadšení (blbá nálada, něčí hloupá poznámka, apod.). Pak přichází právě ta chvíle, kdy musíte zatnout zuby, vymyslet jak na to nebo prostě jen bezmyšlenkovitě přidat. Věřte, že odměna, která čeká za překonáním bodu zlomu, stojí za to!

U mě osobně je to většinou ta nejlepší chvíle v celém procesu, kdy jsem na sebe opravdu hrdý. A čím větší ta překážka byla, tím je toto vítězství přirozeně cennější. Všechno to spolu souvisí. Všimněte si, že lidé, kteří někdy něco vzdali (a bylo to přitom reálné), tak to asi není jejich jediná životní prohra. Oproti tomu lidé, kteří jsou úspěšní, bývají úspěšní i v jiných oblastech života a ať před ně postavíte jakoukoliv překážku, dokáží ji pokořit (pokud jsou o nutnosti jejího překonání sami přesvědčeni).

A co je po překonání bodu zlomu?

Někdo by si mohl myslet, že už jen pohodička, brnkačka a nebe bez mráčku. Tak to opravdu není! Po prvním bodu zlomu mohou přijít i další, ale teď už jsou menší. Víte jak na ně a znáte ten pocit, po jejich překonání. Změna se stává trvale udržitelnou a neskutečně vás těší, že jste tam, kam se většina lidí už nedostala.

Zkuste občas zatnout zuby a posunout své limity. Ten pocit a výsledky za to rozhodně stojí.