Může vám štíhlost prodloužit život?

23.05.2017

Chcete zdravým životním stylem překonat věkový rekord? Je štíhlá postava a pevné zdraví klíčem k nadprůměrnému věku? Má vůbec cenu trápit se s hubnutím, když stejně každý jednou umřeme? 

Co na to dlouhodobé výzkumy?

Rád bych vám hned v úvodu zvěstoval tu radostnou zprávu, že pokud budete žít zdravě a udržovat se v tělesné i duševní kondici, významně si tím prodloužíte život. Bohužel si ale myslím, že to není pravda. Odborné studie v tomto nejsou jednotné a ani být nemohou. Problém spočívá už ve stanovení výchozích podmínek (unikátní genetické dispozice, vady a choroby zkoumané osoby) a definici toho, co vlastně je zdravý životní styl. Časová náročnost, nákladný monitoring a celá řada jiných nevylučitelných faktorů, vrhá výsledky takových výzkumů čistě do teoretické roviny.

Životní paradoxy

Moc tomu nepřidává ani ten fakt, že nikdy neovlivníme faktor, který se nám jednou stane osudným. Život je plný paradoxů. Budete se snažit žít zdravě a srazí vás auto. Nebudete kouřit, protože se bojíte rakoviny plic a skolí vás rakovina prsu nebo prostaty. To je prostě život a jako takový ho musíme brát.

Jaká jsou tedy fakta?

Hlavním faktem je, že každý jednou umře. To už nám samo o sobě říká, že ani ten nejvícezdravý životní styl (ať už je to jakýkoliv) tomuto konci nezabrání. Naproti tomu další ověřenou skutečností je, že nadváha a obezita způsobuje mnoho smrtelných i nesmrtelných nemocí a komplikací. Jejich omezenému výčtu jsem věnoval první stránku knihy. Posledním důležitým faktem je genetika. Ta nás doslova předurčuje k určité maximální časové expiraci. Zde jsou na tom ženy o něco lépe, než muži. To lze jednoduše vypozorovat z průměrného věku obou pohlaví, který se liší zhruba o 6 let.

Vyměřený čas - jak to vidím já

Čistě zjednodušeně (teoreticky) tedy máme již při narození určený maximální čas našeho pobytu zde. Je to dáno trvanlivostí našich orgánů, které jsou koncipovány na určitou dobu (např. 150 let). Různé okolnosti pak z tohoto času ukrajují. Špatné životní podmínky, nemoci, stres, náhody atd. Některé z nich příliš ovlivnit nemůžeme (např. vrozené vady). Jsou však i takové, které se rozhodně ovlivnit dají. Zářným příkladem je zrovna nadváha nebo obezita. V současnosti se jedná o jednoho z nejrozšířenějších ukrajovačů vyměřeného času. Je to logické. Při nadváze, či obezitě přetěžujete své tělo všemi směry a je jen otázkou času, kdy něco pod takovým tlakem selže.

Zdravý životní styl nám tedy nemůže prodloužit život jako takový, ale pomůže nám prodloužit jeho aktivní část. A to je ten pravý důvod, proč má cenu udržovat se fit. Skutečné prodloužení života (nad vymezený limit) pak vidím pouze pomocí moderní medicíny (transplantace, klonování, apod.)

Tělo má jít do hrobu zhuntované

Většině těch, kteří dokola omílají tuto mantru, uniklo její pravé poselství. Nejde totiž o to používat ji jako omluvu pro svou slabost nebo prohraný boj (třeba s kouřením). To, co si pod pojmem "jít do hrobu zhuntovaný" představuji já, má trochu jiný význam. Tělo může být zhuntováno šrámy a jizvami, které vyprávějí dobrodružný příběh, a ne úmyslným chátráním. Nikdo nechce začít umírat a trpět už ve třiceti nebo padesáti letech. Bohužel ne všichni se však podle toho chovají.

Délka života se nám sice průměrně prodlužuje, ale k čemu to je, když místo žití jen přežíváte?

Správná motivace

Pokud jste tedy doposud nenalezli tu pravou motivaci pro zhubnutí, pak si možná vezmete za svou právě tuto. Většinou se říká, že nejde o nic, pokud nejde o život. A v tomto případě o něj bohužel jde.

Je tedy velice povrchní hubnout jen kvůli kosmetickým úpravám. Ale vidět vyrůstat své děti a vnoučata, aktivně se účastnit radostí a hrátek s nimi, postarat se sám o sebe nebo nebýt nikomu na obtíž, to už je pádný důvod, proč žít zdravý životní styl. Za tu trochu počátečního úsilí to určitě stojí. 

Nemyslíte?