Muži vs. ženy při hubnutí

04.01.2017

Hubnou muži snáze a rychleji než ženy? Je to fakt, či mýtus? A pokud je to pravda, tak proč je tomu tak? Pojďme se na to v dnešním článku, který se zabývá rozdíly v hubnutí obou pohlaví, podívat.

Pokud hubnete ve smíšeném páru, můžete si povšimnout, že váš partner hubne odlišně. A to dokonce i tehdy, provozujete-li všechny aktivity společně a máte společný jídelníček. Taková nespravedlnost! Proč je tomu tak? A proč to jednomu z vás jde lépe?

Ty nejdůležitější fyziologické příčiny a další faktory jsou popsány v knížce, takže je zde znovu obsáhle rozepisovat nebudu. Přeskočíme tedy genetiku, věk, hormony testosteron a estrogen a také systém ukládání tuků do specifických oblastí dle charakteristiky pohlaví.

Jediné u čeho bych se snad krátce zastavil (a co je v knížce rovněž zmíněno), je svalová hmota. Čím je jí více, tím větší je bazální metabolismus a tím více tuků spalujeme i v klidu. Zde je vidět první větší výhoda mužů, oproti ženám.

Dalšími faktory, které mohou být příčinou odlišnosti v hubnutí, jsou styl přemýšlení a společenský tlak okolí. Je známé, že u žen se všeobecně shledává za známku atraktivity vzhled. U mužů je to přístup ke zdrojům a ochota se o ně podělit. Mužský vzhled bývá až někde na dalších příčkách.


Ženy

Ženy řeší svou postavu většinou celoživotně a mají už za sebou pravděpodobně několik pokusů o hubnutí, či zdravý životní styl. Pokud to přeženu tak řeší každé deko navíc a ihned na něj aplikují nějakou dietu. Jejich metabolismus se stává těmito dietami hodně úsporný. Očekávají také okamžitý efekt a neustále se zmítají v procesu hubnutí a jojo-efektu. Často již dopředu předpokládají neúspěch. Svou postavu nezřídka zdlouhavě probírají v debatním kroužku mezi kamarádkami, a následně zkoušejí jejich zaručené hubnoucí rady. Naproti tomu jsou více informované o zdravém životním stylu a díky kamarádkám cítí velkou podporu okolí.


Muži

Muži svou postavu začnou většinou řešit, až když je k tomu donutí závažnější okolnost. Tou může být nemoc, varování lékaře, počínající impotence, ale i zaostávání za kamarády při fotbálku, sázka apod. Muži jsou orientovaní na výsledek a jsou více racionální. Stanoví si cíl, strategii, plán a málo co je od dosažení cíle odradí. Nemají problém se svým záměrem vyrukovat na veřejnosti, což je motivuje k tomu, aby cíl dodrželi. Navíc muži hubnou většinou jen jednou za život a pak už si ve většině případů váhu udrží. Nemají většinou žádné zkušenosti s mnoha různými dietami a pokusy zhubnout, což je paradoxně dobře (věří si, že to dokážou). Žádné debatování kdo kolik přibral a jak kila shodil, v mužských běžných hovorech nezaslechnete. Prostě když už se k tomu muž dokope (i když to trvá déle než u žen), tak se kousne a drží. Není na něj kladen takový společenský tlak jako na ženu a tak bývá jeho motivace čistě vnitřní.


A jaký je závěr?

Muži mají rozhodně lepší předpoklady k hubnutí než ženy. Je to dáno evolučně, fyziologicky i společensky. I přesto však nelze říci, že by mužský nebo ženský přístup byl jednoznačně lepší nebo horší. Každý má něco a je typický pro dané pohlaví. Ženy, které drží dietu v podstatě skoro celý život, už nemají možnost moc kam sáhnout (co omezit). Naproti tomu mužům většinou stačí přestat pít pivo, limonády, jíst uzeniny a hubnutí jim jde jakoby samo. Ženám ani moc nenahrává braní antikoncepce.

Přesto však ženy nezoufejte. Musíme vzít v úvahu, že muži mají spíše velké břicho, kdežto ženám se tuk drží převážně v dolní polovině těla. Každá změna v oblasti břicha je pak více znatelná než úbytek pár centimetrů v ženských partiích. Může se tedy jednat pouze o optický klam. Celkové výsledky však tomuto odpovídat zdaleka nemusí. Každopádně se předem nevzdávejte a namíchejte si koktejl z toho nejlepšího z obou přístupů. Nebo si jednoduše přečtěte knížku, kde jsem to za vás udělal já.


Na závěr zbývá konstatovat, že i v oblasti hubnutí platí staré rčení, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.