Nepropadejte zbytečně éčkofobii
Strhnul vás bezhlavě současný trend sledování přídatných látek ("Éček") v
potravinách? Máte strach si takovéto výrobky vůbec kupovat a hledáte jiné
předražené alternativy? Přečtěte si dnešní článek, protože možná tak činíte
úplně zbytečně...
Přídatné látky (neboli všeobecně Éčka) jsou obsaženy skoro ve všech potravinách. Přidávají je tam výrobci. Ale proč a jsou vinni pouze oni? Technicky vzato ano. Danou potravinu zpracovávají a vyrábí, takže mají plnou kontrolu nad tím, co do ní bude či nebude přimícháno. Podíváme-li se ale hlouběji do této problematiky, musíme uznat, že prstem lze ukázat i na někoho jiného. K tomuto chování je totiž mnohdy motivuje spotřebitelská (NAŠE) poptávka. Chceme mít prostě dokonalé potraviny. Chceme, aby byly trvanlivé a hned se nekazily. Chceme, aby skvěle vypadaly a měly patřičný lesk i chuť. Také požadujeme jednoduchost na přípravu, což dalo možnost vzniku dehydratovaným, konzervovaným a instantním potravinám.
Ve většině případů tedy nepřímo koupí těchto výrobků podporujeme jejich další výrobu. Již několikrát jsem se v některých článcích o této problematice zmínil. V knize je o ní dokonce i jedna celá podkapitola. Byl bych však nerad, aby se díky těmto neúplným informacím vytvořil ve vaší mysli blok či dokonce fobie z nakupování potravin obsahující nějaká ta Éčka. Proč? Důvod je prostý. Nežijeme v idylickém světě. Ne každý má svou zahrádku s vypěstovanou zeleninou a chovem zvířat. Také ne každý má na to, aby si kupoval výhradně BIO potraviny. Často tak musíme vzít zavděk pouze nabídce místního obchodu. V takovém případě by tato fobie znamenala nákupní paralýzu, což by mohlo vést k vlčímu hladovění nebo jednostranné stravě. Ani jedna z těchto variant není žádoucí.
Pojďme tedy zbourat pár předsudků, které tyto látky házejí do jednoho pytle.
První a hlavní důvod je ten, že přídatné látky nejsou všechny špatné. Není tedy třeba vyhýbat se všem. Může se jednat o látky zcela přírodního původu (například kyslík - E948, kyselina jablečná - E296 atd.) nebo přírodně identické. Takové jsou zdravotně zcela nezávadné a bezproblémové. Máte-li tedy fobii obecně z jakéhokoliv Éčka, pak se možná připravujete o možnost konzumovat potravinu, která je zcela v souladu s vaším novým životním stylem.
Jako druhý důvod, proč hromadně nad takto "obohacenými" potravinami nelámat hůl je ten, že jsou tyto přídatné látky regulovány. Každé Éčko má stanoveno povolené množství, které výrobce nesmí překročit. Pokud si tedy dáte jednou za čas potravinu i s ne úplně neškodným Éčkem, tak se nic nestane. Potenciální problém nastává až ve chvíli, když zkonzumujete více balení, nebo více různých druhů potravin s Éčky. Namícháte si tak v sobě chemický koktejl, nejasného složení a dopadu na váš organizmus. Možná se i trefíte zrovna do přídatné látky, která způsobuje problémy konkrétně vám.
Přídatné látky se mohou uvádět jak slovně, tak číselně-písmenným označením. To do celé problematiky vnáší neuvěřitelný chaos. Mohlo by se vám tak lehce stát, že se budete zásadově vyhýbat potravinám, které mají ve složení uvedena Éčka, ale v jiném konkurenčním výrobku budete konzumovat ta samá, akorát slovně uvedená.
Jak tedy Éčka omezit, nebo se s nimi v rozumné míře naučit žít?
- Kupujte čerstvé potraviny k přímé spotřebě. Ty nepotřebují konzervanty nebo jsou konzervovány jiným způsobem (např. teplotou)
- Častěji vařte a nehledejte zkratky. Polévka, či omáčka z pytlíku není srovnatelná s tou, kterou vykouzlíte v hrnci z čerstvých surovin.
- Vyhýbejte se potravinám, které mají nepřirozenou barvu a jsou tak pravděpodobně dobarvovány. Mimochodem věděli jste, že Coca-Cola je původně před obarvením zelená?
- Pokud máte tu možnost, jezte BIO. Pokud ne, tak si dávejte pozor na to, které druhy Éček v potravě denně kombinujete a jaké je tedy jejich výsledné množství.
- Používejte selský rozum. Čím levnější výrobek je, čím má položkově početnější složení, delší trvanlivost nebo vyšší lesk, tím spíše bude obsahovat přídatné látky.
Tolik všeobecné rady.
Má poslední rada je trochu konkrétnější. Čtěte etikety a vyhněte se těm Éčkům, která jsou všeobecně nebezpečná, nebo vám nedělají dobře (alergie, zažívací potíže apod.). Nebudu zde vypisovat seznam přídatných látek a jejich účinky. Toto téma již bylo mnohem lépe a podrobněji zpracováno v několika knihách (např. zde) či na internetových stránkách (třeba zde).
Ale pokud mohu doporučit a máte tu možnost, stáhněte si některou z mobilních aplikací, které se tímto tématem zabývají. Získáte tak rychlého nákupního rádce a můžete se přímo v obchodě podívat na to, co vlastně kupujete. Vyhledávat v takovém seznamu jde jak pomocí zadaných čísel, tak slovně. Pokud tuto možnost nemáte, nezbývá než použít neohrabaný, ale zato spolehlivý papírový seznam.
Ale nebojte se. Toto vás logicky čeká pouze při
objevování nových výrobků. Ty prověřené už stačí zkontrolovat jen jednou za
čas.