Potřebuje vaše tělo potravinové doplňky?
Berte vitamin C a nedostanete chřipku! Jezte výtažek
ze zázvoru a hubněte ve spánku! S naším přípravkem budete po horách skákat
jako kamzík! Toto a spousta jiných marketingových sdělení na nás útočí ze všech
stran. Potravinové doplňky. Kde je pravda a jsou opravdu tak úžasné, jak o sobě
tvrdí?
Definice potravinového doplňku
Prvně bychom si měli definovat co to vůbec potravinový doplněk je. Jedná se většinou o extrakt nebo směs, která má doplňovat a obohacovat naši běžnou stravu o koncentrované zdroje látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. Jinak řečeno je to něco, co údajně potřebujeme do těla doplňovat navíc, kvůli tomu, že nám to chybí.
Dále můžete znát potravinové doplňky pod názvy: potravní doplňky, doplňky výživy, nutriční doplňky, suplementy, dietetika, parafarmaceutika, nutraceutika nebo jen potraviny určené pro zvláštní výživu.
Doplněk není lék!
V žádném případě se nejedná o léčiva (i když mnohdy podobně vypadají). Ta jsou přísně kontrolována, schvalována a podléhají zákonům. U potravinových doplňků je pouze oznamovací povinnost ministerstvu zemědělství a kontrola při zavádění na trh (co jsem se dočetl). Každá další šarže tak může mít jiné složení, jinou podobu, velikost pilulky apod. Výrobce navíc nemusí dokládat žádné testy, ani kontroly nezávadnosti doplňku.
Byznys potravinových doplňků
Dříve než začnu polemizovat, zda tyto přípravky užívat nebo ne, mám pro vás dvě čísla:
- 7 miliard korun dělá u nás roční obrat v potravinových doplňcích
- 125,5 miliard korun dělá roční obrat v potravinových doplňcích v Americe
Stejně jako propagované ranní cereálie je i toto dosti výnosný byznys, o který by někdo nerad přišel. A když někdo nechce o něco přijít, tak to prostě musí protlačit. Letáky, reklamy založené na citech, oblečení některých lékárníků a dokonce i regály na benzínových pumpách jsou toho jasným důkazem.
Musíme si uvědomit, že na rozdíl od léčiv nejsou potravinové doplňky nijak regulovány a tak je zřejmá strategie vyrobit jich co nejvíce a snižovat náklady. To mluví za vše. Navíc s nimi údajně lze pokrýt veškeré spektrum lidských neduhů od vážnějších psychologických problémů, přes studené ruce až po potlačení kuřího oka na malíčku pravé nohy. To je potenciálně nevyčerpatelný zdroj možností.
Syntetické látky nejsou totožné s těmi přírodními
Možná klademe až moc velkou důvěru v chemický průmysl, který nás v jiných odvětvích významně posunul dopředu a usnadnil nám život. Co se však potravin týká, je třeba si přiznat, že zatím dost za přírodou pokulhává. Nebo snad chemici již dokáží vyrobit třeba obyčejné jablko?
Problémem totiž je, že každý živý prvek má určitou molekulární energii. I když chemie dokáže vyrobit přesně stejnou molekulární strukturu, nedokáže jí vdechnout život. Je to jako pohled do zrcadla, kde vidíte svůj odraz. Je naprosto totožný, ale neživý. Tělo bere všechny látky nepřírodního původu jako toxiny, takže se např. syntetickými vitaminy můžete paradoxně spíš přiotrávit než posílit imunitu.
Rozdílnost mezi umělými a přírodními vitaminy je velice dobře a podrobně popsána v knize Pravda o doplňcích stravy, od ředitele Hippocrates Health Institutu Briana R. Clementa. Zde je malá citovaná ukázka z několika jeho závěrů a postřehů + jeden nedávný velký test doplňků a šokující odhalení.
Potřebujete je vůbec?
Než se pustíte do vlastního výzkumu (zda má na vás užívání doplňku požadovaný vliv), tak by mě zajímalo, jak jste vůbec zjistili, že máte něčeho nedostatek? Není náhodou nový hubnoucí doplněk stravy (po kterém z vás tuk bude doslova odtékat bez hnutí prstu) jenom vaší poslední zoufalou snahou omluvit si svou lenost a slabou sebekázeň? Byli jste na krevním či močovém rozboru (testu)? Pozorujete na sobě příznaky nedostatku některého z vitaminů, či minerálů? Nebo jste prostě jen něco slyšeli?
Tato fáze je totiž velice důležitá. Většina lidí bere tyto doplňky úplně zbytečně. Nejen, že vám například díky pouze minimální dávce požadované látky vůbec nepomohou, ale pokud máte zanesené stěny střeva (kde se vitaminy vstřebávají), pak vámi pilulka bohužel projde bez delšího zdržení. V některých případech mohou potravní doplňky i vážně ublížit. Zvláště přijdou-li do konfrontace s léky, které zrovna berete (zesílíte nebo potlačíte jejich účinek).
Pokud už tedy chcete některé doplňky brát, poraďte se s lékařem, kterému věříte. Na základě vašeho podezření (na nějaký nedostatek látek) si nechte udělat testy, a pak zodpovědně vyberte potravinový doplněk. Pokud testy prokáží vaše podezření, tak by vám je dokonce měla pojišťovna proplatit.
Lze všechny doplňky nahradit pouze stravou?
Rád bych řekl, že ano, ale podle mě už tohle moc neplatí. Podívám-li se na stav zemědělství, kdy půda již nemá téměř žádné živiny a vše je chemicky ošetřeno, pak určitě běžnou pestrou stravou například svou potřebu vitaminů a minerálů denně nenaplníte.
Největší vtip je ale v tom, že to ani v případě vitaminů není potřeba. Máme čtyři typy vitaminu rozpustných v tucích (A, D, E, K) a devět typů rozpustných ve vodě (osm vitaminů B a vitamin C). Ty rozpustné v tucích se v nás mohou hromadit a stačí je tak doplnit jen jednou za čas. Třeba vitamin D doplníme krátkým pobytem (2x týdně 5-30 min) na slunci bez opalovacího krému (stačí odhalit paže, nohy a obličej). Doporučené denní dávky berte hodně s rezervou, jelikož každý má jiné potřeby.
Co se týká ostatních doplňků výživy, tak zde je třeba zvážit více úhlů pohledu (cena, očekávaný a skutečný efekt, doba užívání, vedlejší účinky, apod.). Vždy ale mějte na paměti, že jde jenom o doplňky a ne plnohodnotnou náhradu potravin. Látka bývá většinou separovaná, a tudíž může být bez ostatních přirozeně podpůrných látek neužitečná (např. nevstřebatelná). Může jí chybět synergie a celistvost, stejně jako když se budete chtít pokochat pohledem na člověka, ale uvidíte z něj pouze ucho.
Jaké potravinové doplňky vybrat?
Z výše uvedeného již asi tušíte, jaký je můj postoj k těmto preparátům. Samozřejmě není nutné házet všechny přípravky do jednoho pytle a některé z nich jsou skutečně přínosné. Musíte však vybrat ty kvalitní. Nikoliv však podle atraktivního obalu, reklamy nebo zkreslených referencí lékaře a lékárníků (kteří jsou mnohdy za jeho propagaci placeni), ale hlavně podle vašeho vlastního výzkumu účinku.
Bohužel ne vždy je třeba vyšší cena zárukou kvality. Stejně tak na druhém spektru i 30 % zdarma, 20 pilulek navíc nebo nápadně nízká cena vám mohou o doplňku dopředu ledacos napovědět. Zkuste si přečíst pár nezávislých recenzí na daný výrobek. Může vám pomoci i konzultace s nezaujatým lékařem, či lékárníkem. Určitě bych doplňky vybíral hlavně mezi známějšími a osvědčenými společnostmi. Pokoutním internetovým prodejcům se raději obloukem vyhněte. Tam už může jít i vyloženě o zdraví. Také si dejte pozor na přehnané až zázračné účinky. Zde opět legislativa selhala a dala výrobcům volnou ruku. Přírodní nemusí nutně znamenat přírodní. Čtěte složení a pátrejte po zdrojích původu.
Účinky doplňku byste na sobě měli pocítit do několika málo dní. Pokud ne, pak je to brak a vyhozené peníze. Pozor při jejich zkoumání na placebo efekt, kdy se vám může zdát, že vám doplňky pomáhají, ale ve skutečnosti tomu tak třeba není.
Není
lepší lék, než ten z boží lékárny.
Pokud máte potřebu, udělejte si své vlastní potravinové doplňky (třeba extrakcí
z různých bylinek). Hledejte v literatuře, v které potravině se
látka (která vám údajně chybí) vyskytuje a zařaďte jí do jídelníčku. Neustále
myslete na rovnováhu, abyste pro honbu za jednou látkou nevyšachovali ty
ostatní. Zdravý selský rozum zde opět musí hrát prim.