Rychlá změna jídelníčku = zažívací potíže. Proč?

14.02.2018

Už jste se konečně odhodlali ke změně životního stylu, ale z nového jídelníčku se u vás objevily místo lepšího pocitu, zatím jen střevní potíže (nadýmání, průjem, plynatost, křeče, zácpa, apod.)? Čím je to způsobeno, a jak tomu předejít?  

Problematika střevních potíží se kupodivu netýká jen jednostranných diet a "hurááá akcí", ale může vás postihnout i pokud se snažíte změnit životní styl správně, uvědoměle, ale bohužel příliš rychle.

Na to, co se ve vás při náhlé změně stravy stane, se musíme podívat hlouběji do vašich útrob. Konkrétně do střev a ještě konkrétněji do jeho poslední části, tj. do střeva tlustého.

Určitě jste slyšeli z nějaké reklamy (nejspíš na jogurt), že v sobě musíte udržovat vnitřní rovnováhu. Co tím vlastně básník chtěl říci? A je to pro nás skutečně tak důležité?

Jak to žije ve střevech...

Je to sice těžko představitelné, ale naše tlusté střevo obývají kolonie mikroorganismů, které v nás, a s námi žijí. Je to takový malý mikrosvět hlavně bakterií, hub a některých prvoků. A není jich tu málo. Ve svých střevech hostíme klidně i 10x větší počet mikroorganismů, než je celkový počet buněk lidského těla. Každý druh pak dělá ve střevech trochu něco jiného. Dostaly se do nás už při přirozeném porodu (z porodních cest) a následně pak stravou.

I když se jedná vlastně o parazity, tak náš vztah s nimi není jen jednostranně výhodný (pouze pro ně, jelikož na nás cizopasí). Pokud je vše v normálu, tak ve většině případů je tento vztah výhodný oboustranně. Souhrnně se tento mikrosvět nazývá střevní mikroflóra nebo mikrobiom.

Kdo je s námi a kdo proti nám

Některé kmeny bakterií nám škodí a některé nám pomáhají. Neustále mezi nimi probíhá boj.

Mezi ty škodlivé patří různé patogenní bakterie, hnilobné střevní bakterie nebo třeba známé bakterie z rodu salmonela. Škodlivé bakterie nám neprospívají a pouští do nás třeba toxiny a doslova nás otravují.

Ty prospěšné, jejichž kmeny mají honosnější názvy jako Lactobacillus nebo třeba Bifidobacterium nám mimo jiné pomáhají při vstřebávání minerálů (zejména vápníku), při rozkladu nestrávených zbytků potravy, pomáhají nám s celkovou imunitou, vytvářejí příznivé PH ve střevě, zvyšují prokrvení střevní sliznice, nebo vytvářejí vitamíny řady B a K.

Vnitřní rovnováha

Pokud dobré bakterie stíhají hubit ty špatné a mají převahu alespoň 60%, pak je naše střevní mikroflóra jakoby v rovnováze (i když jde spíše o nadvládu) a my se cítíme v pohodě. Pokud ne a získají převahu ty špatné, tak nastávají problémy. Ty pocítíme jak na snížené imunitě, tak třeba ve formě střevních potíží a špatného zažívání.


Co způsobí rychlá změna jídelníčku?

Všechny mikroorganismy ve střevě jsou živí tvorové. Jedí, rozmnožují se, umírají a vylučují.

Za ta léta, kdy konzumujete více méně pořád to samé, se v ideálním případě naučily prospěšné bakterie držet ty škodlivé na uzdě. Jednou ze zbraní (ne však jedinou) je ta, že s nimi soutěží o potravu. Tím, že jim ji berou a je jich víc, tak ty škodlivé přirozeně hynou hlady.

Pokud dojde k rychlé a náhlé změně jídelníčku, může se lehce stát, že se do tlustého střeva dostane více nestrávené potravy. Jak? Paradoxně třeba tím, že zařadíte více zdraví prospěšné vlákniny, která brzdí rozklad a vstřebávání živin v tenkém střevě.

Tím defacto "prostřete švédský stůl" pro širší spektrum bakterií, mimochodem tedy i pro ty škodlivé, na které se dřív nedostávalo. Jídla je najednou dostatek pro všechny obyvatele střevní mikroflóry a všichni mohou začít prosperovat.

No a následek?

Přemnožení škodlivých bakterií, rozhození střevní rovnováhy a už se začínají pomalu rozjíždět střevní potíže, podráždění a podobné patálie.

Jak tomu předejít?

Změny ve stravě zavádějte pozvolna a postupně. Tělo i váš vnitřní mikrosvět se této skutečnosti stihnou lépe přizpůsobit a vyhnete se zbytečným a nepříjemným komplikacím.

Svou dosavadní stravu jste také nezavedli ze dne na den, ale postupně jste se k ní dopracovávali.


Příště vám napíšu, co ještě může kromě náhlé a razantní změny stravy, vaši vnitřní rovnováhu rozhodit, a jak podpořit prospěšné bakterie v jejich boji za vaše zdraví.