Skoncujte s nočním přejídáním

30.11.2016

Noční přejídání (někdy také zvané jako "bílý sex s lednicí") může být příčinou vašeho neúspěchu v hubnutí. Celý den se hlídáte a večer jdete a vyluxujete celou lednici nebo spíž. Příčin může být hned několik. V tomto delším článku se zaměřím na ty nejpravděpodobnější z nich.

Nedostatek živin přes den

Tělo potřebuje fungovat a žádá si každý den určitý příděl živin (makroživin). Pokud jich během dne konzumujete nedostatek, tak vás tělo večer nabádá k jejich doplnění. Nedá vám však jednoznačný signál, které makroživiny scházejí, ale řekne to formou: "Mám hlad - nasyť mě!".

Pravděpodobně uposlechnete tento příkaz a navštívíte ihned lednici. Sníte hltavě všechno, co v ní najdete. Pak uleháte s plným žaludkem a ještě ráno cítíte, že jste všechno nestrávili. A je to skutečně tak. Tělo při odpočinku přepíná z funkce trávení na funkci opravy a regeneraci těla. I proto by poslední jídlo mělo být snězené nejlépe dvě hodiny před tím, než jdete spát. Potrava se tak stihne z velké části dostatečně natrávit a ráno se probouzíte svěží a s příjemným pocitem prázdného žaludku.

A jak se nočního přejídání v tomto případě zbavit? Řešení se samo nabízí. Jezte více, rozumněji a kvalitněji přes den. Třeba zrovna tak, jak je popsáno v knize. Dodržujte zásady správného talíře a optimálních porcí se všemi makroživinami. Tělo tak bude nasycené a nebude po vás ve večerních hodinách vyžadovat dodatečný přísun živin. Pokud i přes všechny doporučené zásady máte večerní vlčí hlad, pak je problém zakopán někde jinde. Jiné příčiny postupně odhalím na dalších řádcích.

Ještě jednu malou poznámku. Někde se můžete dočíst, že noční přejídání je způsobeno pouze vynechanou snídaní. S tímto z vlastní zkušenosti nemohu plně souhlasit. Dodržuji střídavý půst a jím až kolem poledne. Rozhodně však (oproti dřívějšku) nemám chuť k večernímu přecpávání. Stěžejní je tedy tělo plně, kvalitně a rozumně během dne nasytit. Nezáleží na tom v kolik hodin a v kolika porcích. Více se o fenoménu snídaně a tomto tématu dočtete v knize.


Přejídání z psychických příčin

Pokud se přejídáte z psychických příčin, je to daleko horší. A to v tom smyslu, že u vás může být (oproti problému uvedenému výše) vypěstovaná závislost nebo zvyk. Můžete se nočním přejídáním nevědomky odměňovat za těžký den, nahrazovat jídlem něco, co vám v životě chybí (láska, pochopení, sebeúcta apod.) anebo máte přejídání spojené s určitým rituálem (sledování TV, ležení na gauči, nuda, čekání apod.). Takového zlozvyku se zbavuje samozřejmě hůře, ale není to nic nemožného. Jak tedy na to?

Prvně se pokuste odhalit příčinu nebo situaci, při které obracíte své kroky k ledničce. Jde o sledování TV, či třeba jenom o reklamní přestávky? Jde o stresové situace během dne?

Není možné zde vyjmenovat všechny příčiny, ale jejich odhalením uděláte velký krok k nápravě. Pokud vás honí mlsná jen při reklamních přestávkách, najděte si jinou činnost (mytí nádobí, úklid apod.). Zaměstnejte svou mysl i ve chvílích, kdy se přejídáte z nudy. Luštěte křížovky, jděte se projít, žehlete nebo hrajte společenské hry. Jednoznačně však pomůže, když nebudete mít žádná lákadla doma po ruce. Nekupujte si nic na večer nebo do zásoby! Kupujte jen to, co za den spotřebujete. Ušetříte si pak dilema a zbytečné přemáhání se.

Občas pomůže i prosté vyčištění zubů, nebo pálivá žvýkačka. Také pití zahání hlad. A když už něco k televizi chroupat musíte, dejte si nakrájenou zeleninu. Připněte si na lednici odstrašující fotku nebo si do přihrádky v lednici dejte malé prasátko, pokud vám to pomůže v uvědomění si.

Pátrejte tedy po příčině a kreativně pracujte na jejím odstranění. Jen vy sami víte, co na vás platí a co bude mít úspěch.


Možná máte spíš problém s tím co pijete

Měli bychom si uvědomit, že pokud mluvíme o nočním přejídání, musíme do toho zahrnout i to, co pijete. Jinak řečeno je úplně jedno, jestli se večer pravidelně přejídáte nebo pijete stejné množství cukru ve sladkých nápojích. Pokud mám být konkrétní, tak je to samé, pokud u televize vypijete dva litry Coca-Coly, nebo sníte přibližně 57 kostek cukru (třeba ve formě čokolády nebo hamburgerů). Obojí se totiž rovná stejnému výsledku. A jakému už asi tušíte.

Nezáleží tedy pouze na tom, co večer jíte, ale i co pijete. Mnoho lidí na to zapomíná, jelikož tekuté kalorie nejsou vidět. O to jsou však zrádnější. Pokud se přejídáte a ještě jídlo zapíjíte sladkými nápoji, pak ne sebe efekt (nebo spíše defekt) nenechá dlouho čekat.

Řešení v tomto případě je více než jednoduché a téměř se shoduje s radami, které již byly zmíněny. Pokud jste si pouze neuvědomovali přítomnost kalorií ve sladkých nápojích a jejich nutnost připočíst je k přejídání, pak už to víte a počítejte s nimi. Nahraďte nápoje jinými, které nemají pro tělo takové devastující účinky. Pijte minimálně půl hodiny před jídlem nebo hodinu po jídle, aby nebylo narušeno trávení.

Pokud o kaloriích víte, ale nemůžete se chuti na sladké nápoje zbavit, tak doporučuji vydatnou a vyváženou večeři nebo jíst více během dne. Nejde o nic jiného než o chuť na sladké a ta přichází po celodenním deficitu na energii bohaté stravy. Mnohdy je chuť na sladké pouze ve vaší hlavě nebo jí máte spojenou s určitým rituálem (odměna, doplněk k hranolkům, vidina vychlazené láhve apod.).

Popřemýšlejte nad tím nebo si znovu projeďte alespoň souhrny v knize. Vše je tam rovněž uvedeno.


Ostatní vnější faktory

Pojďme se nyní podívat, jak mohou vaše noční přejídání ovlivnit vnější faktory. Co mám na mysli?

Tak třeba alkohol. A to nejen v tom smyslu, že se používá jako aperitiv, který zvyšuje chuť k jídlu. Některé druhy alkoholu jsou již sami o sobě dosti vydatné, takže tělo bude mít dost práce s jejich odbouráním. Zejména se jedná o krémové a slazené verze alkoholu. Pokud přijde alkohol do těla (které ho považuje za jed), má okamžitě přednostní odbavení. Přítomnost alkoholu tak zastaví nebo hodně zpomalí všechny ostatní trávicí procesy.

Další vlastností, pro kterou mnoho lidí holduje alkoholu, je otupení smyslů a zdravého úsudku. Nezřídka se tak stává, že přijdete domů po večerní akci a začnete plenit ledničku. Nebo se rovnou stavíte do některé fastfoodu, kde si objednáte plný stůl jídla (a co je horší, že to všechno opravdu i sníte). Vaše celodenní snažení držet chutě na uzdě je tím znehodnoceno. Najednou máte neodbytnou chuť na všechno, co vidíte. A všechno si také ihned dopřejete a to měrou více než vrchovatou.

Není totiž vůbec náhodou, že některé z řetězců rychlého občerstvení mají otevřené noční okénko, nebo jedou nonstop. Vždyť kterému střízlivému člověku by se chtělo večer vstát z vyhřáté postele a jít se najíst do fastfoodu? Typuji, že moc takových lidí není. Je tedy nadevše jasné, kdo tyto noční směny z velké části podporuje a díky komu se je řetězcům stále vyplatí provozovat.

Další vnější faktor může představovat třeba i technická vychytávka. Nedávno jsem náhodou zahlédl billboard, na kterém se inzerovala první pohovka se zabudovanou ledničkou. No není to skvělé? Nemusíte už ani pracně vstávat ze svého důlku vysezeného v gauči před televizí a podstupovat tu strastiplnou cestu do lednice pro něco na zub či k pití. Pohodlně jen sáhnete do ledničky zabudované v opěrce a je to. Jistě už tušíte, že toto asi není krok tím správným směrem. Obzvláště pro člověka, který vyhlásil boj přejídání se. Pokud jste četli pozorně i předchozí řádky k tomuto tématu, pak víte, že jakékoliv usnadnění přístupu k tomu, co se snažíte omezit, vás jen zbytečně pokouší a snáze tomu podlehnete.

I když jsem vyzdvihnul pouze dva z možných vnějších faktorů, věřím, že podstatu mého sdělení jste jistě již dávno zachytili a že vám pomůže skoncovat s nočním přejídáním. 


Pátrejte po příčinách a pracujte na jejich odstranění. Jezte kvalitně a dostatečně přes den. Výsledky brzy dostaví a svůj boj vyhrajete.