Smoothie - módní výstřelek nebo cesta ke zhubnutí a zdraví?

28.06.2017

Je smoothie opravdu tak dobré na hubnutí, jak se všude píše? V čem je ukryto jeho kouzlo? A jsou všechny ingredience vhodné k mixování? 

Smoothie je bezesporu aktuálním hitem ve světě zdraví a hubnutí. Pokud nevíte, co si pod tímto názvem představit, tak v angličtině znamená slovo smooth - hebký, vláčný nebo jemný. Jedná se v podstatě o nový název pro naši starou a dobrou přesnídávku (akorát trochu tekutější).

Přínosy smoothie

Prvotní myšlenka je geniální. Do hladka rozmixované ingredience (ovoce, zelenina, koření, oříšky, bylinky a další), které se následně pijí. Genialita spočívá v nenáročnosti na přípravu, v nekonečném množství variant přísad a chutí, a v prospěšnosti pro náš organizmus (při dodržování zásad uvedených níže).

Můžete do sebe dostat přesně ty látky, které vám dlouhodobě schází nebo eventuálně řešit problémy, které vás aktuálně trápí. Máte zácpu, průjem, málo bílkovin, málo vitamínů nebo aktuálně potřebujete jen pořádně nakopnout energií? Pak si můžete vyrobit smoothie přímo sobě na míru.

Pokud jíte neradi zeleninu, pak si jí mixnete s kouskem ovoce. Tím přikryjete mnohdy mdlou chuť zeleniny. Také se jedná o nejlepší způsob, jak dostat živiny ze zeleniny a ovoce.

Díky obsahu vlákniny je smoothie rozhodně lepší, než džus nebo čistá šťáva (fresh). Více vás zasytí a drží si díky vláknině nižší GI (přijatá energie je stabilnější a pomaleji se uvolňuje) než samotná šťáva.

Dobrý sluha, zlý pán

Stejně tak ale musíte dávat pozor na to, abyste volili správné ingredience a jejich vzájemnou kombinaci. Velikost porce je také více než důležitá. Rázem se totiž z dobrého pomocníka může stát příčina vašeho dalšího přibírání. Je tedy třeba mixovat i hlavou a používat smoothie chytře.

Receptů naleznete všude mnoho, takže je v tomto článku vypisovat nebudu. Sám smoothie mixér vlastním, takže časem možná nějaké drinky přidám do sekce recepty. Spíš bych zde ale chtěl zmínit některé důležité zásady, které vám pomohou rozeznat prospěšné recepty, od těch nesmyslných.


                                    8 hlavních smoothie zásad

  1. Smoothie vám musí chutnat!
    Je to jedna z nejdůležitějších zásad. Musíte se na něj těšit a musíte ho pít s radostí. Proto hledejte takovou kombinaci, která vám toto poskytne! Zajistíte si tím dlouhodobý a v tom nejlepším případě doživotní návyk. Pokud ho budete pít s odporem, nestihnete ani poznat jeho zázračné účinky. Klidně tedy v prvních fázích přidejte více sladšího ovoce a poté jeho dávku zmenšujte. K tomu zelenému, trochu nahořklému bylinnému nebo čistě zeleninovému smoothie se zkrátka musíte propít postupně.

  2. Smoothie neobsahuje konzervanty
    Z tohoto důvodu je víc než nutné spotřebovat ho co nejrychleji. Nedělejte si smoothie do zásoby na celý týden! Nejlépe je ho konzumovat do několika hodin a maximálně pak do dvou dnů, za předpokladu, že je skladováno v chladu. Ihned konzumujte smoothie, které obsahuje ořechy.

  3. Nebuďte jak pejsek a kočička!
    Mixování přímo svádí zkombinovat cokoliv, co doma najdete. Problém je ale v tom, že každá složka ze smoothie může mít jiný trávicí proces nebo se složky navzájem nesnáší. Je to stejné jako v běžné stravě. Pokud sníte složku, která se samotná tráví rychleji spolu se složkou, která vyžaduje delší čas trávení a jinou kombinaci trávicích šťáv, pak se nevyhnutelně stane jediné. Jedna složka ve vás kvůli té druhé začne kvasit. Typické je toto třeba pro kombinaci masa a ovoce. Vzpomeňte si na to, až vám bude divně a těžce třeba po kuřecích prsou s broskví a sýrem.

    Kombinace ingrediencí:
    Nekombinujte sladké ovoce (banán, datle, sladká jablka, hroznové víno, třešně, mango, maliny, ostružiny, jahody, fíky, sušené ovoce) s kyselými druhy ovoce (pomeranče, citrusy, ananas, kyselé druhy jablek). Je to kvůli kyselinám zpomalujícím trávení cukrů. Obojí však můžete kombinovat s polosladkým ovocem (hrušky, meruňky, broskve, mírně kyselá jablka, apod.)

    Listovou zeleninu (špenát, saláty, apod.) lze kombinovat se vším. S ovocem i se zeleninou.

    Ostatní zeleninu lze kombinovat s bílkovinami, tuky i se škroby. Neplatí to pro mrkev, která se sice jako jedna z mála může s ovocem párovat, ale do smoothie není úplně vhodná. Lepší je v salátu.

    Další nevhodné potraviny do smoothie jsou i zelí, brokolice, květák, růžičková kapusta, dýně, tykev, hrášek, zelené fazolky, kukuřice a další škrobovitá zelenina. I když je tato zelenina zdraví prospěšná, z hlediska trávení je lepší konzumovat jí samostatně. Meloun obsahuje hodně vody, takže se rychle tráví a rovněž není vhodný k míchání s jinými druhy surovin kromě bylinek (třeba máty).

    Koření a bylinky používáme jenom na dochucení, takže se mohou kombinovat v podstatě se vším.

    Pokud do smoothie přidáváte avokádo, tak ho nekombinujte s ořechy, semínky, oleji, či kokosovým mlékem. Ořechy je dobré den předem namočit, aby trochu změkly a byly stravitelnější.

    Na doředění smoothie použijte vodu. Výjimečně pak můžete použít i bílý jogurt, tvaroh, kefír nebo některé rostlinné mléko (kokosové, ořechové, ovesné, rýžové), či dokonce zelený čaj. Obzvláště však u těchto jiných ředících látek pozor na kombinaci a množství, kvůli trávení. Smoothie by nemělo být pro žaludek těžké, ale povznášející a povzbuzující.

  4. Teplota smoothie
    Pokud pijete smoothie místo snídaně nebo na lačný žaludek, je rozhodně lepší, aby mělo pokojovou teplotu. Pokud budete pít nalačno smoothie studené, může se vám udělat nevolno. Naopak během dne má rozhodně lepší chuť smoothie studené. Docílíte ho přidáním pár kostek ledu, mraženými ingrediencemi nebo odstátím v lednici.

  5. Množství nápoje
    Většinou se ke každému smoothie mixéru dodávají i uzavíratelné nádoby o různém objemu. To však neznamená, že je musíte naplnit až po okraj. Dávejte si do smoothie pouze to, co byste snědli i běžně. Asi těžko sníte na posezení 4 jablka nebo 8 broskví. Jednak vám to nic užitečného navíc nepřinese a zadruhé se tím zbytečně přeplníte. Všeho moc škodí. Navíc pokud máte výkonný mixér, tak stačí zhruba třetina zeleniny a ovoce, které sníte za den bez mixování. Je to dáno tím, že všeobecně moc dobře nekoušeme a spousty prospěšných látek námi jen projdou ve formě nestravitelné zeleninové vlákniny. Mixováním však dokážete narušit i samotné buněčné stěny ingrediencí a efektivita vstřebávání tím rapidně roste.

  6. V jednoduchosti je krása
    Stejně jako u zásady výše je důležité přemýšlet i nad složením nápoje. Nekombinujte 20 různých ingrediencí. Použijte jako základ jeden nebo dva druhy třeba listové zeleniny a dochuťte je kouskem ovoce. Nebo dva druhy ovoce a přidat jen kousek zeleniny třeba kvůli krémovější konzistenci. Držte se vždy složením 80 % -100 % ovocného nebo zeleninového nápoje. Jen tak bude váš koktejl dobře stravitelný a nejvíce prospěšný.

  7. Střídejte ingredience
    Světoznámá propagátorka zelených smoothie koktejlů Victoria Bountenko radí ingredience z listové zeleniny pravidelně prostřídávat. Je to z jednoho prostého důvodu, kterým matka příroda zařídila, aby se vegetace spásala rovnoměrně a žádný druh zeleně nevyhynul. Každá listová zeleň obsahuje pro ni charakteristické stopové množství alkaloidů. Ty jsou v menším množství prospěšné pro imunitu, ale ve větší koncentraci jsou již jedovaté. Zvířata pak při spásání nejí z tohoto důvodu pouze jeden druh, ale přesouvají se i na jinou zeleň, která má zase jiný druh alkaloidů. Tím dojde k rovnováze.

    Samozřejmě nejste v bezprostředním ohrožení života. Pokud ale budete konzumovat pouze jednu a tu samou listovou zeleninu stále dokola, několik měsíců, mohou se ve vás alkaloidy nahromadit a pocítíte třeba mírné ochrnutí svalů, jako předzvěst otravy.

    U ovoce nic takového nehrozí, takže to z tohoto důvodu střídat nemusíte. U něj jde spíše jen o přejedení se pořád stejnou chutí. Na světě je tolik druhů, tak proč se omezovat jen na jeden. Můžete použít různé natě, luční kvítí nebo třeba listy různých stromů. Je před vámi celý neochutnaný svět. Ovšem vždy se velmi dobře ujistěte, že plané plody a rostliny dobře znáte a víte, že jsou jedlé!

  8. Správná doba na smoothie
    Smoothie se dá považovat za jedno plnohodnotné jídlo. Z tohoto důvodu by mělo být konzumováno samostatně a ne jako drink k něčemu. Ztratilo by pak smysl. Spíše než na ovocná se v hubnoucí fázi zaměřte na ta zeleninová. Pokud ho pijete nalačno, (což je dle mého názoru nejpřínosnější), pak mu dejte tak hodinu na strávení. Pokud ho pijete během dne, tak samozřejmě záleží na tom, co jste jedli předtím. V tom případě nechte také min. hodinku před i po vypití bez jídla.

    Lepší je smoothie pomalu srkat, než ho vypít na ex. Dojde tím k lepšímu vstřebání a rovnoměrnějšímu rozložení energie (v případě ovocných smoothie) a zaženete také chuť na sladké.

    I zde platí zásada, že dopoledne volíme raději ovocná smoothie a v podvečer zeleninová.

Tímto byly shrnuty nejdůležitější zásady pro smoothie koktejly. Samozřejmě pokud se o smoothie chcete dozvědět více, tak literatury a internetových diskuzí je více než dost.

Výběr mixéru

Vybírejte mixéry minimálně s výkonem 600- 1000 W. Nemusíte pak krájet ovoce a zeleninu (nejlépe keramickým nožem) na tak malé kousky a dosáhnete skutečně krémové konzistence tak, jak to má být. Také vám odpadne loupání jablek nebo zbavování se jádřince, protože i tyto části se umixují do ztracena. Silný mixér si pak bez problémů dokáže poradit s tužšími kousky kořenové zeleniny, kostkami ledu nebo tvarohovými přísadami. Tolik se nepřehřívá a tudíž má delší životnost.

Pokud již máte mixér s nižším výkonem, pak doporučuji začít mixovat od nejtvrdších složek (kořenová zelenina, ořechy, zmrazená zelenina) a listové zeleniny smíchaných s vodou. Až poté přejděte k těm měkčím složkám.

Preferujte sezónní čerstvou zeleninu a ovoce. Pokud jí nemáte, nevadí ani mražená, ale musíme pak počítat s menší kvalitou výsledného smoothie.

Úplně na jinou dimenzi posunou vaše smoothie nápoje ingredience jako sušená goja, skořice, vanilka, nebo strouhaný kokos. Budete se oblizovat až za ušima. Pokud chcete, aby vás více zasytilo, přidejte lžičku kokosového oleje. Vyhýbejte se slazení smoothie cukrem! Raději použijte ovoce.


Kéž vám tedy smoothie přináší jen samá pozitiva a nové chuťové zážitky. A nezapomínejte na to, že kvalitu výsledného smoothie určuje kvalita jednotlivých surovin. K tomu snad již nic dodávat nemusím.