Změřte si obvod břicha a zjistěte, jestli ve vás neroste tichý zabiják

11.10.2017

Nebojte se! Nejde o vetřelce ani o nic jemu podobného. Jde o viscerální tuk, který obklopuje vaše útrobní orgány, začíná je utlačovat a způsobuje vážná onemocnění jako rakoviny, onemocnění srdce, deprese, sexuální dysfunkci, demence, záněty apod. Takže se vlastně bojte, protože je to daleko vážnější, než si myslíte! 

Ačkoliv nemám ve zvyku moc strašit, ale spíše inspirovat a informovat, tak při dnešním tématu musím ten pomyslný varovný prst opravdu vztyčit. Končí zde totiž veškerá legrace a je potřeba se nad tímto problémem trochu pozastavit.

Něco jsem o vnitřním tuku v krátkosti napsal už v knize. Nepřikládal jsem tomu ale takovou váhu, jelikož všechny zásady v knize uvedené, vedou jak ke zhubnutí podkožního tuku, tak i k redukci toho tuku vnitřního. Pojďme se tedy podívat, o čem tu mluvím a co že by vás mělo tak děsit.

Rozložení tuku v těle

Veškerý tuk v našem těle se dá velmi zjednodušeně rozdělit do čtyř skupin (podle místa jeho výskytu). Nejvíce zabírá tuk podkožní (cca 60 %), poté zhruba stejnou měrou máme tuk v orgánech (cca 15 %) a tuk kolem orgánů (cca 15 %). Zbývajících 10 % připadá na tuk umístěný okolo svalů. Rozložení a poměry se samozřejmě liší člověk od člověka, ale pro hrubou představu nám toto poměrové rozdělení postačí.

Viscerální tuk

Viscerální neboli vnitřní (útrobní, orgánový, nitrobřišní) tuk se vyskytuje uvnitř nás v oblasti břicha. Především tvoří výplň břišní dutiny a chrání orgány, takže je samozřejmě důležitý a nelze bez něj žít. Je schován i pod břišními svaly, takže jeho nadbytek může mít paradoxně i někdo, komu je vidět "pekáč buchet". Pokud vy tyto břišní svaly nevidíte, pak jsou zakryty až tukem podkožním, který má překvapivě s tím vnitřním jen pramálo společného.

Rizika nadbytku viscerálního tuku

Problém nastává při jeho nadbytku. Zvětšuje se, tlačí a utlačuje orgány, a navyšuje své množství v nich. Dochází pak k problémům jmenovaným v úvodu a podle nových studií dochází i k uvolňování prozánětlivých molekul do našeho těla.

Jak odhalit nadbytek viscerálního tuku?

Při laickém měření můžeme vycházet z obvodu břicha v oblasti pupíku. Většinou se uvádí, že muži by měli zpozornět při obvodu pasu nad 102 cm v obvodu. Ženy pak nad 88 cm. Ovšem pozor! Hodnoty menší jen o několik málo centimetrů mohou již být také indikátorem zvyšujícího se množství vnitřního tuku.

Nepřesnost tohoto měření spočívá v tom, že obvod vašeho břicha může být (a pravděpodobně je) součtem jak vnitřního, tak podkožního tuku. Tato metoda je tedy přesnější, pokud je vám vidět zmiňovaný six pack (břišní svaly). Pak je téměř jisté, že měříte obvod, který obsahuje jen viscerální tuk. Ale myslím, že příliš vyrýsovaných lidí tyto řádky nečte a tak bych raději doporučil metodu následující - pomocí stále dokonalejších přístrojů.

Z výše uvedeného také jednoznačně vyplývá, že daleko horší je postava typu jablko než hruška. A více zdraví nebezpečnější je mužský pupek, než ženská širší podstava.

Nadbytek vnitřního tuku můžete také rychle identifikovat pouhým pohledem. Charakterizuje ho vypouklé (permanentně nafouknuté) břicho, které nejde vtáhnout, nebo je na omak tvrdé. Ale to je opravdu jen tak orientačně.

Za profesionálnější metody jsou považovány samozřejmě měření na přístrojích. Vyšetření stojí pouze v řádech pár stovek a dozvíte se při něm daleko přesnější hodnoty a to, jestli máte skutečně problém. V tomto případě nejde o vyhozené peníze, protože vzhledem k následkům je vynaložená suma zanedbatelná.

A jak s viscerálním tukem zatočit?

Nečekejte žádné zázračné pilulky. Samozřejmostí na prvním místě musí být opět úprava jídelníčku. Já vím, že je to pořád dokola o tom samém, ale věřte, že to je ta stěžejní věc. Bez této změny se svou postavou ani tukovými faldy nebo viscerálním tukem nehnete! Jak na změnu je popsáno v knize.

Akcelerátorem odbourání vnitřního tuku je pak vysoko-intenzivní cvičení. Žádné zdlouhavé a nudné kardio-cvičení. Pomůže vám pěkně vyhnat tepovou frekvenci nahoru. Důvod je prostý. Rychle vyčerpat zásoby energie poblíž svalů a přinucení těla sáhnout si do vzdálenějších zásob právě vnitřního a následně podkožního tuku.


Již samotnou změnou stravy nastartujete jeho vrácení do přijatelných mezí. Ale kombinace cvičení a správné stravy, nenechá váš útrobní tuk dlouho v klidu. Byl na to dokonce proveden experiment, kdy obě skupiny dosáhly pozitivních výsledků, ale ta, která zkombinovala stravu i cvičení měla rapidně lepší výsledky, než ta, která jen změnila stravu.

Včasná náprava je tedy přírodní, přirozená, levná a efektivní. Přesně tak jak to má rád. Tak zbytečně nečekejte až na následky, ale předem vyřešte příčinu vašich možných budoucích problémů.