Recenze literatury
Zde si můžete přečíst mé krátké osobní názory na knihy, které z těch co jsem četl, určitě stojí za zmínku a přečtení...
Recenze dalších knih se připravují...
BEZ, David - SALÁTY S LÁSKOU (2014)
Pokud máte málo fantazie a nechce se vám vymýšlet stále jiná salátová příloha nebo salát sám o sobě, tak zde jistě najdete inspiraci.
Autor ve své bohatě ilustrované knize míchá saláty z různých ingrediencí. Některé jsou pravda trochu exotické a ne všechny varianty salátů mi chutnaly, ale není problém některou surovinu nahradit vhodným ekvivalentem.
Nedělejte
si život složitý, když to jde i jednoduše. Žádné dlouhé vyvařování. Pouze smíchat,
zakápnout olejem a je to.
CLEMENT, Brian r. - Pravda o doplňcích stravy (2016)
Jestli si myslíte, že syntetické vitaminy a minerály jsou pro tělo stejně prospěšné jako ty přírodní, pak vám doporučuji prostudovat tuto knihu. Je v ní odhalen nepoctivý byznys i léta utajovaná pravda o těchto doplňcích.
Kniha vám sice nepomůže přímo v hubnutí, ale určitě vám ušetří peníze za zbytečné doplňky výživy nebo vás navede na cestu k jejich správnému výběru. Většinu vědomostí získaných z této knihy lze paralelně aplikovat i na jiné doplňky, než jsou vitaminy a minerály.
Každopádně tato kniha stojí za přečtení, jelikož se opírá o mnohaleté výzkumy a nebojí se s jejich kontroverzními výsledky vyjít na světlo světa.
MANNING, Drew - Z hubeňoura tlouštíkem a zase zpátky (2010)
Tato kniha je jednou z těch, které se zabývají i něčím jiným, než jen dietními zákazy. Její autor (fitness trenér) se rozhodl přibrat 34 kg za půl roku a v následujícím pololetí je opět shodit. Povedlo se mu to. Nutno ale dodat, že bez motivace okolí a podpory fanoušků by to asi nezvládl.
I přesto jsou v knize velice zajímavé pasáže z oblasti psychologie obézního člověka. Ty vámi budou rezonovat, pokud právě bojujete s více kily nadváhy. Mohou vám tak dodat potřebnou podporu a motivaci. Právě v tom vidím velký přínos knihy.
Druhá polovina knihy se věnuje přesnému jídelníčku a
cvikům. Obojí je však dle mého názoru koncipováno právě pro fitness trenéra v
podobě autora. Pokud nemáte předchozí zkušenosti se cvičením nebo dodržováním
půlročních přesných jídelníčků, pak vám v tomto ohledu kniha moc nepomůže.
KOLEKTIV AUTORŮ - Paleolitická dieta (2016)
Pokud neustále tápete, co si máte připravit k jídlu, mám pro vás zajímavý tip. Tato kniha má výbornou textovou část, s kterou plně souhlasím. K části s recepty bych měl trochu výtku v tom smyslu, že ne pro každého jsou lehce dostupné suroviny jako kaštanová mouka, parmice, olihně, jehněčí vývar nebo baby chobotničky, které v několika receptech figurují. I tak je ale drtivá většina receptů použitelná a dostupná. Ty ostatní lze snadno trochu poupravit tak, aby vám vyhovovaly a splňovaly vaši porci živin a bílkovin.
TOMBAK, Michail - Je možné žít 150 let? (2011)
Jedná se o kompletní studii, jak se pomocí jednoduchých a prověřených přírodních receptů a úkonů postaráte o své zdraví a tělo jako celek. Byla jednou z prvních knih, která změnila můj pohled na výživu a zdraví člověka. Určitě doporučuji i ostatní knihy tohoto autora, které se sice v něčem opakují, ale rozhodně přinášejí i nové poznatky a náměty k zamyšlení.
TAUBES, Gary - Proč tloustneme (2015)
Tato kniha odhaluje podstatu tloustnutí, obezity a potažmo i cukrovky, která zužuje čím dál víc lidí. Bohužel je v ní však většina textu psána odborným jazykem, takže pokud nevidíte hlouběji do problematiky enzymů, hormonů apod., tak budete z knihy spíše zklamáni. Pakliže se v problematice již orientujete, naleznete v ní hodně užitečných informací, které vám pomohou definitivně zhubnout. Kniha odhaluje některé mýty. Většina závěrů z této knihy koresponduje se závěry, ke kterým jsem došel ve své knize já.
PILON, Brad - Jezte! Nejezte! Jezte! (2015)
Jedna z nejlepších knížek, které jsem četl o krátkodobých půstech. Vše je naprosto srozumitelné a nechybí ani logická vysvětlení a studie pro každé tvrzení, které v knížce je. Autor sám tento způsob stravování dodržuje a na přiložených fotografiích je vidět jeho funkčnost. Kniha nabízí i zamyšlení nad dnešním hektickým světem, který rozhodně není půstům nakloněn. Proč tomu tak je, komu se půsty nehodí a kdo je záměrně očerňuje a pouští dezinformace se dočtete právě zde (nebo i v mé knížce).
HARTWIG, Dallas and Melissa - Jídlo na prvním místě (2014)
Tato kniha nabízí program Whole30, pomocí kterého by mělo dojít k trvalým změnám ve vašem stravování. Osobně nejsem moc příznivcem přesně nalinkovaných jídelníčků a aktivit, ale pokud to někomu z vás v mé knize chybí, pak je toto dílo dobrou alternativou. Nechybí ani odborné vysvětlování či vědecké podklady. Problémy těchto zámořských knih však spatřuji v nemožnosti aplikace na českého člověka a jeho kulturní a stravovací zvyklosti. Nicméně jde o dobrý počin, kde jsou některé věci i "polopaticky" vysvětleny, což je pro mnohé z nás velké plus. Rozhodně přečtením této knížky nic nezkazíte.
HAMANN, Brigitte - 50 nejzdravějších SUPERpotravin (2013)
Pokud tápete čím obohatit váš nový jídelníček, tak v této knížce můžete nalézt velkou inspiraci. Je zde detailně popsáno 50 superpotravin od běžných až po ty méně známé. Není třeba vyzkoušet všechny, ale pár jich do jídelníčku vhodně zařadit jistě nebude ke škodě.
BRIFFA, John - Zdravě jíst (1998)
I když se většinou starší literaturou (z důvodu neakceptování nových poznatků) moc nezaobírám, tak tato kniha, která se mi zběžně dostala do ruky, mě mile překvapila. Je velice přehledná, bohatě ilustrovaná a hlavně srozumitelná. Je členěna do 6 tematických oddílů. I když se jedná opravdu jen o výtah toho nejdůležitějšího (bez širšího vysvětlení podstaty), tak s většinou závěrů souhlasím. Nezaobírá se jen hubnutím, ale i zažíváním, imunitou nebo trávením. Je ideální pro ty z vás, kteří máte konkrétní problém a potřebujete rychlé cílené řešení. Já preferuji spíše celostní přístup, kdy má být vaše strava lékem na všechny zmiňované oblasti zároveň. Každé separátní řešení totiž může přivodit nerovnováhu zase v jiné oblasti.